– czyli co potrafią fryzjerki z CKP.

Śląski Festiwal Fryzjersko – Kosmetyczny to druga co do wielkości i znaczenia impreza tej kategorii w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 2001 roku i organizowany jest zawsze w przedostatni weekend listopada.

Pierwotnie Śląski Festiwal Fryzjerski funkcjonował jako targi o charakterze lokalnym skierowanym głównie do firm mających siedzibę i główny teren działania na Śląsku, lecz intensywny rozwój zarówno terytorialny jak i branżowy spowodował konieczność przekształcenia Festiwalu w Ogólnopolski oraz rozszerzenia zakresu branżowego z wyłącznie „Fryzjerstwa” na „Fryzjerstwo i Kosmetykę”. Pomysł stworzenia Śląskiego Festiwalu Fryzjerstwa powstał jako wynik współpracy firmy WATS z Katowickim Klubem Fryzjerstwa Artystycznego.

 

Twórcą i pomysłodawcą przedsięwzięcia był ówczesny Prezes Firmy WATS pan Romuald Piasecki. Firma WATS jest generalnym dystrybutorem profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich i od 1998 r. działa w branży. Już na początku tej działalności nawiązała kontakt z Klubem Fryzjerstwa Artystycznego im. M. Lubowieckiego przy Cechu Rzemiosł Różnych w Katowickich doceniając możliwość pracy z najlepszymi mistrzami fryzjerskimi. Po 5 latach owej współpracy narodziła się idea zorganizowania dużej imprezy fryzjerskiej w Polsce południowej. W 2001 odbył się I Śląski Festiwal Fryzjerski, na którym rozegrano konkurs o Puchar Śląska. Na małej hali katowickiego Spodka pojawiło się kilkunastu wystawców z branży fryzjerskiej, kosmetycznej i solaryjnej. O Puchar Śląska walczyło w trzech kategoriach kilkudziesięciu fryzjerów z wszystkich regionów Polski. Oceniali ich najlepsi – autorytety fryzjerskie z kraju. Sędziowie przyznali wysokie nagrody pieniężne i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów i wystawców. Imprezę odwiedziło ponad 1000 osób, dlatego postanowiono, że w roku następnym festiwal zostanie przeniesiony na dużą halę Spodka. Ale i to nie wystarczyło. Impreza z roku na rok nabierała rozmachu i dlatego od dwóch lat organizowana jest w halach Expo Silesia w Sosnowcu. W tym roku ilość gości była tak duża, że festiwal funkcjonował jako 2 równoległe imprezy: Festiwal Fryzjerski Hair Fair i Festiwal Kosmetyczny Beauty Fair. 24 i 25 listopada Hale Expo Silesia wypełniły się młodzieżą przybyłą z całego Śląska.
W ramach festiwalu organizowane są konkursy dla seniorów i juniorów w kategorii fryzjerstwa damskiego i męskiego. W każdym roku regulamin konkursu jest nieco inny. W tegorocznej edycji festiwalu w ramach konkursu plecionek i warkoczy należało wykonać fryzurę wieczorową, fantazyjną i wizytową na odpowiednich główkach treningowych. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ na wszystkie zabiegi zawodniczki mogą poświęcić maksymalnie 30 minut. Dlatego należy poświęcić wiele czasu na przygotowanie się do startu w konkurencjach festiwalowych tak, aby godnie współzawodniczyć w gronie najlepszych adeptek szkół fryzjerskich. Sprostały temu zadaniu dwie uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1: Anna Rak i Patrycja Stasiowska, które uczą się swego przyszłego zawodu w pracowni fryzjerskiej Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie. Ania wykazała się dużą biegłością rzemiosła i zmysłem artystycznym wykonując oryginalną fryzurę wizytową w konkurencji „plecionki i warkocze na włosach długich”, zaś Patrycja stworzyła subtelne i eleganckie uczesanie w konkurencji „fryzura karnawałowa na włosach spiętych do góry”.
Oceniający są bardzo surowi. Wystarczy źle ułożyć włosy na główce przygotowanej do konkursu i już jest się zdyskwalifikowanym. Jurorzy oceniali zgodność wykonania fryzur z regulaminem, czystość wykonania (ilość włosów nieuporządkowanych), bryłę i formę fryzury, kolorystykę, pomysłowość, stylizację stroju i makijażu główki… Jak widać kryteria oceny są skomplikowane i 50 dziewcząt startujących w każdej konkurencji musiało się bardzo starać, by sprostać wymaganiom komisji składającej się z mistrzów sztuki fryzjerskiej. Każdy z 3 głównych jurorów mógł przyznać maksymalnie 30 punktów. Wyniki naszych dziewcząt mówią same za siebie: Ania – 25/25/26; Patrycja – 25/25/27. Pani Małgorzata Richter i pani Anna Wróbel – nauczycielki praktycznej nauki zawodu CKP – mają powody do dumy i już dziś deklarują przygotowanie uczennic do udziału w przyszłorocznej edycji festiwalu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim koleżankom Ani i Patrycji za obecność na imprezie w Sosnowcu, pomoc w przygotowaniach, trzymanie kciuków i serdeczny doping podczas zmagań konkursowych

Fotoreportaż z konkursu