Klimatyzacja samochodowa do niedawna kojarzyła się tylko z wyposażeniem samochodów luksusowych. Dziś można spotkać klimatyzację nawet jako wyposażenie standardowe popularnych samochodów miejskich, głównie dzięki upowszechnieniu tego systemu poprzez masową produkcję elementów składowych. Czy wzrastający popyt na tego typu urządzenie wiąże się tylko z chęcią podniesienia komfortu jazdy? Niekoniecznie. Badania dowodzą, że odpowiednio użytkowany klimatyzator przyczynia się w dużym stopniu do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Każdy z nas przypomina sobie z pewnością niezbyt przyjemne uczucie, jakie towarzyszy otwarciu drzwi samochodu, stojącego uprzednio w pełnym słońcu na asfaltowym parkingu. Uderzenie fali gorącego powietrza jest wyraźnie odczuwalne i zniechęca do zajęcia miejsca wewnątrz pojazdu. Mimo wszystko trzeba przecież jechać, zatem wsiadamy do kabiny o temperaturze stygnącego piekarnika. Jeżeli nasz pojazd nie jest wyposażony w klimatyzację, to podejmujemy nierówną walkę z upałem sięgającym nawet 60 stopni Celsjusza. Otwieramy okna, włączamy dmuchawę, która wrzuca do wnętrza powietrze o niewiele niższej temperaturze. Kierowca prowadzi samochód funkcjonując na granicy omdlenia, a jego czas reakcji jest znacznie wydłużony. A cóż dopiero dzieje się, gdy musimy stać w korku? Do wszystkich wymienionych poprzednio atrakcji trzeba dorzucić jeszcze hałas i spaliny dochodzące przez otwarte okna.
Poprawnie działający układ klimatyzacji powoduje, że kierowca prowadzi samochód będąc spostrzegawczym i reagując prawidłowo, w optymalnym czasie i bez agresji. Działa bez pośpiechu i nerwowości. Zamknięte szyby pojazdu eliminują hałas, a filtr przeciwpyłkowy nie dopuszcza do wnętrza kurzu i innych nieprzyjemnych substancji, w tym alergenów. W słotne, dżdżyste dni klimatyzacja błyskawicznie osuszy zawilgocone powietrze w kabinie, przy okazji oczyszczając szyby z zamglenia i poprawiając widoczność. Roli klimatyzacji dla bezpieczeństwa ruchu nie sposób kwestionować. Istnieje zatem pilna potrzeba przygotowania przyszłych mechaników samochodowych do obsługi tego urządzenia. Zagadnienie nie jest proste, bowiem istnieje bardzo wiele rozwiązań technicznych systemów klimatyzacji, charakterystycznych dla różnych marek samochodów.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom 4 listopada 2015 r. Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie zorganizowało specjalistyczne szkolenie z zakresu obsługi i naprawy systemów klimatyzacji samochodowej, przeprowadzone przez pana Adama Gertrudę z firmy NRF TECHsupport. Było to pierwsze z zaplanowanego cyklu spotkań szkoleniowych, których celem jest wyposażenie uczniów kształconych w zawodzie „technik pojazdów samochodowych” i „mechanik pojazdów samochodowych” w wiedzę i umiejętności niezbędne do profesjonalnego wykonywania ważnych i skomplikowanych czynności serwisowych. Uczestnicy szkolenia z niecierpliwością czekają na następne spotkanie z panem Adamem, który okazał się być niezwykle kompetentnym i cierpliwym wykładowcą, potrafiącym wyczerpująco i przystępnie wyjaśniać trudne zagadnienia techniczne.
Najnowsze komentarze