Za oknem szarobure ciężkie niebo, śnieg padający naprzemiennie z lodowatym deszczem, a w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu pełnia tropikalnego lata, i to w najbardziej atrakcyjnym wydaniu. W sali gimnastycznej szkoły podczas 11 edycji konkursu „Młody Mistrz Fryzjerstwa” zagościły gorące rytmy i nastrój karnawału w Rio de Janeiro. Konkurs obejmował dwie konkurencje:

• wykonanie artystycznego modelowania na główce treningowej (czas 40 minut), oceniana – precyzyjność, czystość wykonania i pomysł;
  • wykonanie fryzury pokazowej inspirowanej karnawałem Rio de Janeiro (czas 60 minut), ocenie podlegała czystość wykonania, precyzyjność, dobór fryzury do okoliczności, dobór stroju i makijażu, czas wykonania.

Właśnie w drugiej konkurencji kilkanaście najlepszych uczennic szkół fryzjerskich Śląska i Zagłębia postanowiło zmierzyć się z ambitnym zadaniem wystylizowania swoich koleżanek – modelek na gwiazdy brazylijskiej samby. Praca wymagała iście artystycznego kunsztu oraz mistrzowskiego opanowania fryzjerskiego rzemiosła, bo fryzury należało stworzyć w ściśle określonym czasie będąc obserwowanym przez ciekawską widownię i surową komisję konkursową, a w dodatku będąc też inwigilowanym przez wszędobylskie obiektywy aparatów reporterów. Młode adeptki sztuki fryzjerskiej wyczarowały na głowach modelek zawiłe utwory z włosów wykorzystując wszystkie znane techniki modelowania. Można było zobaczyć zarówno kolorowe niczym tęcza kapelusze utkane z tej delikatnej materii, zawiłe konstrukcje z loków, piór i papieru jak i przestrzenne kompozycje z włosów splatanych wespół z błyszczącymi ozdobami.

W tym prestiżowym konkursie po raz kolejny sukces odniosła uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie: Anna Rak, doskonaląca swoje umiejętności zawodowe w Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie pod troskliwym okiem nauczycielek praktycznej nauki zawodu: p. Małgorzaty Richter i p. Anny Wróbel. Stylizacja zaproponowana przez Anię nie tylko przyniosła jej III miejsce w konkursie, ale spotkała się z uznaniem jednego z najważniejszych gości wydarzenia – p. Henryka Nowoka, wiceprezesa Cechu Rzemiosł w Mysłowicach, utytułowanego mistrza sztuki fryzjerskiej, aktywnego członka Klubu Fryzjerstwa Artystycznego w Katowicach i sędziego wielu konkursów branżowych. Pan Henryk Nowok przyznał Annie Rak specjalne wyróżnienie za kunszt i profesjonalizm.

Warto przybliżyć sylwetkę fundatora tej ważnej nagrody. Pan Henryk Nowok, rozpoczął naukę zawodu w 1960 roku, a ponad 10 lat później – już z tytułem mistrzowskim – otworzył własny salon. Szkolił się u włoskiego mistrza Michaela Rosińskiego oraz w firmie Vidal Sassoon, jak również ukończył trzystopniowy kurs L’Oreal Paris. Został również uhonorowany licznymi dyplomami przez francuskie Stages Hair Club. Wyszkolił dwudziestu ośmiu uczniów, którzy obecnie są znakomitymi fryzjerami i biorą udział w konkursach zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Kwalifikacje Pana Henryka pozwoliły mu na współprace z wieloma uznanymi w branży firmami, m.in. z niemiecką firmą Wella, francuskim L’Orealem, czy belgijską Carin a także Hurtownią Fryzjerską NOVA.
Za swoją działalność pan Henryk Nowok otrzymał wiele cennych odznaczeń, m.in. Honorową Odznakę Rzemiosła, Srebrny i Złoty Medal im. Jana Kilińskiego, Złotą Odznakę za szkolenie uczniów w rzemiośle. Został również wyróżniony 28 października 2009 roku przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Naczelną Izbę Zrzeszeń Handlu i Usług „Złotym Laurem”.

Nie wątpimy, że tak ważne wyróżnienie będzie dla naszej koleżanki ważnym atrybutem w rozpoczęciu własnej kariery zawodowej. Praca Ani wzbudzała również zachwyt wśród zaproszonych na konkurs gości – nauczycieli i reporterów. Wszyscy zgodnie przyznawali, że jest to ten rodzaj uczesania, który każda kobieta z przyjemnością widziałaby na swojej głowie. Szczegóły uczesania konkursowego można obejrzeć w załączonej galerii zdjęć. Dziękujemy naszej modelce – Karolinie, która z cierpliwym uśmiechem zniosła wszystkie skomplikowane operacje wykonywane na jej głowie. Gratulujemy serdecznie Ani i życzymy dalszych sukcesów!