Od początku działalności Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie uczniowie klas fryzjerskich podejmowali działalność charytatywną – cyklicznie odwiedzali podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie, gościli w Powiatowej Placówce – Opiekuńczo Wychowawczej, uczestniczyli w festynach Dni Godności Osób Niepełnosprawnych, szkolnych piknikach rodzinnych, a także każdorazowo angażowali się w pracę na Dniu Dziecka na jaworznickim Rynku organizowanych przez stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto Jaworzno.
Potem nastał czas pandemii. Czas strachu, smutku a przede wszystkim letargu, kiedy na długi okres praktycznie zamarło wszystko. Nauka w szkole przybrała zupełnie inny charakter. Z jednej strony w kształceniu teoretycznym przeniosła się do Internetu, z drugiej w kształceniu praktycznym zmniejszono liczebność grup na zajęciach i ograniczono możliwość pracy z udziałem modeli.
To był trudny czas dla wszystkich – uczniów, nauczycieli ale również nas jako społeczeństwa. I choć tych doświadczeń nie można zmienić ani wymazać z pamięci, to – jak śpiewa Krzysztof Cugowski – ,,po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój”. Dlatego teraz powoli, mozolnie zaczynamy na nowo odbudowywać to, co gdzieś w ostatnich latach przygasło i zamarło, by znów jak kiedyś żyć pełnią życia, cieszyć się szkołą i dzielić się młodzieńczym entuzjazmem i wielkim sercem.
29 września uczennice klasy trzeciej Technikum Fryzjerskiego Centrum Kształcenia Zawodowego reaktywowały wizyty w Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie, zmieniając na kilka godzin świetlicę DPS-u w gigantyczny salon fryzjerski. Wykonywane dla pensjonariuszy usługi fryzjerskie – strzyżenia i stylizacje fryzur, a nawet zdobienie paznokci stanowiły niewątpliwie duże wyzwanie dla młodzieży. Z jednej strony były sprawdzianem ich umiejętności fryzjerskich, z drugiej był to test z empatii, wyrozumiałości, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Jednym słowem sprawdzian z życia. Zdany na piątkę z plusem. Wierzymy że dla pensjonariuszy wizyta ta też miała duże znaczenie, mamy nadzieję że fryzury wykonane przez uczennice CKZ pod czujnym okiem opiekunów: pani Anny Sieprawskiej, Małgorzaty Richter i nauczyciela ZSP nr 3 – pana Krystiana Gierczyka wpłynęły pozytywnie na zmianę samopoczucia pensjonariuszy, a chwila rozmowy i dobre słowo ze strony młodych fryzjerów pomogło przywrócić wiarę w sens istnienia. W tym roku szkolnym odbędzie się 6 takich spotkań. Cykl wizyt w Domu Pomocy Społecznej będzie miał duże znaczenie wychowawcze, pomoże kształcić u młodych ludzi umiejętności personalne i społeczne z zakresu komunikacji międzypokoleniowej, pozwoli szlifować umiejętności fryzjerskie oraz umożliwi zastosowanie zasad pracy grupowej w praktyce.
Najnowsze komentarze