Niektórzy z czytających ten artykuł pamiętają nie tak odległy czas, kiedy komunikacja miejska kojarzyła się z autobusami przemieszczającymi się po ulicach Jaworzna w woalu duszącego, czarnego dymu wydobywającego się z okopconych rur wydechowych. Zwłaszcza wyjazd autobusu z zatoki przystankowej kojarzył się ze stawianiem zasłony dymnej, a ryk silnika wdzierał się do uszu pasażerów z siłą tornada. Dziś ten obrazek stanowi odległą przeszłość. Po Jaworznie przemieszczają się nowoczesne pojazdy komunikacji miejskiej, z czego pokaźną część stanowią ciche, szybkie, komfortowe i nie emitujące żadnych spalin autobusy elektryczne należące do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Spółka z o. o. w Jaworznie. Flota autobusów elektrycznych w Jaworznie to 24 pojazdy, które pokonują blisko połowę wszystkich kilometrów zaplanowanych do przejechania. Autobusów elektrycznych będzie przybywać, bo Jaworzno zorganizowało przetarg na zakup kolejnych 20 sztuk.

Autobusy elektryczne są pojazdami znacznie różniącymi się od swoich spalinowych odpowiedników, dlatego do wykonywania obsługi i napraw potrzebni są pracownicy o specyficznych kwalifikacjach. Wychodząc naprzeciw przyszłym potrzebom kadrowym PKM Spółka z o. o. zorganizowało wizytę studyjną w zakładach produkujących pojazdy elektryczne, w której oprócz pracowników pionu technicznego PKM Spółka z o. o. uczestniczyli nauczyciele i uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie. 4 lutego uczniowie kształceni w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych mieli okazję zapoznać się z technologią produkcji i kontroli jakości autobusów elektrycznych zwiedzając linie produkcyjne fabryki Solaris Bus & Coach S. A. w Poznaniu. Mieli też okazję uzyskać informacje o nowych konstrukcjach i rozwiązaniach technicznych stosowanych dla pojazdów komunikacji miejskiej. A było co oglądać. Firma Solaris od wielu lat plasuje się w czołówce producentów autobusów intensywnie inwestujących w rozwój napędów alternatywnych  – autobusów i trolejbusów elektrycznych, w tym pojazdów wyposażonych w nowe generacje baterii i autobusy z ogniwami wodorowymi. Być może i takie pojazdy będzie można wkrótce oglądać na ulicach naszego miasta.

Mamy nadzieję, że jaworznicka flota autobusów elektrycznych będzie mogła bezawaryjnie pokonywać kolejne miliony kilometrów po miejskich trasach. Dzięki umowie trójstronnej zawartej pomiędzy PKM Spółka z o. o. w Jaworznie, Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie i Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie trwa proces kształcenia nowych kadr dla rozwoju elektromobilności.

Tą drogą serdecznie dziękujemy Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej Spółka z o. o. w Jaworznie za perfekcyjne zorganizowanie wizyty w poznańskiej fabryce.