8 marca 2019 roku w Przedszkolu Miejskim nr 10 w Jaworznie odbyły się pierwsze zajęcia z preorientacji zawodowej organizowane przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie.

Celem zajęć jest wstępne zapoznanie dzieci z zawodem fryzjera poprzez zabawę, kształtowanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy, a także pobudzanie i rozwijanie zdolności oraz zainteresowań dzieci.

Zajęcia zorganizowała pani Monika Durczyńska – doradca zawodowy CKP w Jaworznie a poprowadziły panie Małgorzata Richter oraz Anna Wróbel –  nauczycielki praktycznej nauki zawodu. Przedszkolaki z dwóch grup: Smerfy i Stokrotki uczestnicząc w spotkaniu miały możliwość poznania narzędzi dawniej używanych przez fryzjerów (ręczne maszynki do strzyżenia włosów, żelazka do włosów) oraz tych używanych obecnie. Pani Małgorzata pokazała dzieciom różne rodzaje narzędzi: nożyczek, grzebieni, szczotek oraz aparatów stosowanych w pracy fryzjera, takich jak: prostownica, pielęgnica, karbownica, twister do loków i lokówka. Każde chętne dziecko miało możliwość, z pomocą pań, wykonania prostego zabiegu fryzjerskiego.

Dzieci pracując parami wykonały samodzielnie fryzury na główkach treningowych, przy użyciu gumek, spinek oraz kolorowego lakieru. Każdy z uczestników otrzymał medal młodego mistrza fryzjerstwa oraz dyplom uczestnictwa w  zajęciach „Młody Mistrz Fryzjerstwa” za wykonanie pięknego uczesania.

Zajęcia przyniosły wiele satysfakcji zarówno dzieciom, jak i prowadzącym.  W związku z tym, że kolejne przedszkola zgłosiły chęć wzięcia udziału  w tym nowatorskim przedsięwzięciu, na terenie naszego miasta realizowane będą kolejne zajęcia z preorientacji zawodowej, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 16 sierpnia 2018 roku w sprawie doradztwa zawodowego.

W tym roku szkolnym CKP w Jaworznie przygotował również cykl wycieczek zawodoznawczych po pracowniach Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie. Impreza nosi nazwę „Magiczny Świat Zawodów” i jest dedykowana dla uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych.