Także i w tym roku 23 listopada Hale Expo Silesia wypełniły się młodzieżą przybyłą z całego Śląska, by wziąć udział w konkursach dla seniorów i juniorów w kategorii fryzjerstwa damskiego i męskiego. Śląski Festiwal Fryzjersko – Kosmetyczny jest po poznańskim konkursie fryzjerskim imienia S. Siankowskiego drugą co do wielkości i znaczenia imprezą tej kategorii w Polsce. W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięły najlepsze uczennice klas kształconych w zawodzie technik usług fryzjerskich: Anna Rak i Patrycja Stasiowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie. Przygotowania do konkursu wymagały wielu godzin poświęconych na zaprojektowanie fryzury konkursowej, przećwiczenie biegłego jej wykonania w kilku wariantach, dobór dodatków i uszycie strojów w odpowiedniej kolorystyce. Ania i Patrycja przygotowywały się do tej trudnej próby mistrzostwa zawodowego pod czujnym i troskliwym okiem nauczycielek praktycznej nauki zawodu CKP: pani Małgorzaty Richter i pani Anny Wróbel.

Przebieg konkursu obserwowały przybyłe do hali Expo Silesia grupy uczniów i uczennic ze wszystkich szkół zawodowych Śląska, wśród których nie zabrakło dziewcząt z klas fryzjerskich ZSP nr 3 wraz z opiekunkami – p. Sylwią Szewczyk – Szykułą i p. Moniką Lisiecką – Rech. Dziewczęta miały również okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w rzemiośle fryzjerskim i kosmetycznym oraz obejrzeć „na żywo” pokazy zastosowania oryginalnych technik stylizacji.

W tym roku poziom konkursu był wyjątkowo wysoki, o czym świadczą zamieszczone zdjęcia. Przybyłe na konkurs uczennice z całej Polski były bardzo dobrze przygotowane, a wykonane przez nich fryzury cechowały się dużą oryginalnością i precyzją wykonania. Nie było zatem łatwo współzawodniczyć z nimi, ale Ania i Patrycja podołały temu wyzwaniu. Obie jaworznianki wzięły udział w konkurencji „fryzura karnawałowa na włosach spiętych do góry”, a Ania dodatkowo stanęła w szrankach konkursu „plecionki i warkocze na włosach długich”. Jurorzy jak co roku surowo ocenili prace pod kątem poprawności ich wykonania, zgodności ze sztuką fryzjerską, prawidłowości zastosowania technologii dozwolonych przez regulamin, kolorystyki włosów i makijażu. Kryteriów oceny jest bardzo dużo, oceniających kilkoro, zatem cieszy fakt, że wyniki uzyskane przez jaworznianki plasowały je w pierwszej dziesiątce laureatek.

Wyniki (ocena maksymalna: 30/30/30):

Anna Rak: „fryzura karnawałowa na włosach spiętych do góry” – 25/27/26; „plecionki i warkocze na włosach długich” – 27/27/27

Patrycja Stasiowska: „fryzura karnawałowa na włosach spiętych do góry” – 26/26/27