Sukces w turnieju młodych mistrzyń fryzjerstwa II 2014
Konkursy umiejętności zawodowych mają zawsze wyjątkowy charakter. Nie ma w nich miejsca na przypadkowy sukces, uzyskany poprzez udane trafienie poprawnej odpowiedzi. Jest to sytuacja znacznie odbiegająca od powtarzania rutynowych czynności w kameralnym środowisku. Podczas wykonywania zadania jest się nieustannie obserwowanym, czas przeznaczony na wszystkie czynności upływa niezwykle szybko… Oprócz wysokiego poziomu umiejętności, zdolności psychofizycznych i perfekcyjnej sprawności potrzebna jest też odporność na stres. Takimi cechami odznaczali się wszyscy uczestnicy finału X edycji Konkursu Regionalnego „Młody mistrz fryzjerstwa” który odbył się 11 lutego 2014 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ulicy Grota-Roweckiego 64. W konkursie wzięli udział najlepsi uczniowie szkół fryzjerskich z całego województwa śląskiego. Młodzi adepci fryzjerstwa startowali w dwóch konkurencjach: pierwsza obejmowała wykonanie klasycznego koka z elementem nowoczesności na główce treningowej o naturalnym kolorze włosów, druga na wykonaniu fryzury inspirowanej epoką romantyzmu.
W tym roku po raz pierwszy w konkursie udział wzięły reprezentantki Jaworzna – dwie uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3: Patrycja Stasiowska z klasy IV i Anna Rak z klasy III. Obie dziewczyny kształcą się w zawodzie technika usług fryzjerskich, zdobywając umiejętności zawodowe w pracowni fryzjerskiej Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie. Umiejętności, które należy zaprezentować na konkursie, znacznie wykraczają poza obowiązujący program nauczania. Dlatego przygotowanie do konkursu wymagało wielu godzin dodatkowej pracy pod troskliwym okiem wymagających i kompetentnych nauczycielek praktycznej nauki zawodu CKP: Małgorzaty Richter i Anny Wróbel. Anielską cierpliwością wykazały się również modelki: Karolina Kłosowska i Karina Sternalska. To na ich głowach dziewczyny wcześniej wielokrotnie ćwiczyły, a później wykonywały fryzury w czasie konkursu. Wszechstronne przygotowanie do konkursu wymagało użycia specjalistycznego sprzętu i profesjonalnych preparatów chemicznych, których na szczęście nie brakuje w pracowni CKP, sukcesywnie wyposażanej przez władze naszego miasta. Godnym odnotowania jest fakt, że właśnie dzięki synergicznym działaniom wszystkich osób zaangażowanych w rozwój szkolnictwa zawodowego w Jaworznie można było nawiązać równorzędną rywalizację w tak specyficznym i wyjątkowym konkursie.
Jaki był efekt zmagań najlepszych uczennic i uczniów szkół fryzjerskich województwa śląskiego? Przytaczamy fragment notatki prasowej zamieszczonej na stronie sosnowiczanie.net:
Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący – Henryk Nowok – mistrz fryzjerstwa, egzaminator, sędzia międzynarodowych konkursów fryzjerskich, reprezentujący salon „Henryk” w Mysłowicach; członkowie: Krystyna Jasikowska – Kos – salon fryzjerski „Uroda” w Będzinie, Agnieszka Wójcik – salon fryzjerski Jean Louis David w Katowicach, oceniała wykonane zadania według następujących kryteriów: w pierwszej konkurencji: precyzyjność, czystość i efektowność wykonanej fryzury, w drugiej konkurencji: pomysł, efektowność, staranność wykonanej fryzury, a także dobór stroju i makijażu. Spośród 12 finalistów Jury wyłoniło zwycięzców.
I miejsce zajęła Paulina Dzwonek – uczennica Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Grota- Roweckiego 64;
II miejsce zajęła Anna Rak – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie;
III miejsce zajęła Justyna Kania – uczennica Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Grota- Roweckiego 64;
Zdobywczyni I miejsca Paulina Dzwonek została uhonorowana nagrodą główną, którą przyjęła z rąk pani Agnieszki Czechowskiej- Kopeć – wiceprezydenta Miasta Sosnowca oraz pana Wilhelma Zycha – wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Nagroda została ufundowana przez UM Sosnowiec. Ponadto zwyciężczyni konkursu otrzymała nagrody ufundowane przez tegorocznych sponsorów konkursu firmy: Fale, Loki, Koki oraz PROSPEKTOR. Wyłączny dystrybutor marki FOX, firma TOVARES przygotowała nożyce Fox Master sygnowane nazwiskiem Mistrza Świata we Fryzjerstwie Andrzeja Matrackiego. Zdobywczynie II i II miejsca odebrały nagrody ufundowane przez firmy Fale, Loki, Koki oraz PROSPEKTOR.
Dla uczestników, którzy wykazali się kunsztem fryzjerskim w poszczególnych konkurencjach oraz wykonali oryginalne stylizacje fryzur przygotowano wyróżnienia. Firma TOVARES nagrodę rzeczową przeznaczyła dla Anety Pieklak uczennicy Wieloprofilowego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach. Agnieszka Wójcik reprezentująca katowicki salon fryzjerski Jean Louis Dawid wyróżnieniami uhonorowała: Paulinę Dzwonek, Patrycję Stasiowską oraz Mateusza Liberę. Nagrodę rzeczową z rąk przewodniczącego komisji konkursowej pana Henryka Nowoka przyjął Mateusz Libera. Nagroda dyrektora szkoły powędrowała w ręce Kamili Jary. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez firmę Fale, Loki, Koki, którą podczas konkursu reprezentowała pani Małgorzata Łaszewska. Tegoroczną X edycję konkursu uświetnił pokaz metamorfoz przygotowany przez stylistki salonu Jean Louis Dawid Annę Kiepurę oraz Gabrielę Karbownik.
Tyle oficjalny komunikat. Być może zdjęcia zamieszczone w galerii pozwolą nieco oddać klimat konkursowych zmagań, a także pozwolą docenić to, czym odznaczają się nasze młode mistrzynie fryzjerstwa. To cechy rzadko spotykane w świecie tandetnego efekciarstwa i kreowania sztucznych, medialnych wzorców, pustych niczym kolorowy balon. Ania i Patrycja to przede wszystkim dziewczyny skromne, pracowite i ambitne, które również potrafią wykazać się talentem i pomysłowością w sprawnym wykonywaniu zadań zawodowych. Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że Ania i Patrycja nie będą miały kłopotów z rozpoczęciem pracy po ukończeniu szkoły. Na widowni można było zauważyć sporo przedstawicielek salonów i firm fryzjerskich, które skrzętnie notowały nazwiska finalistek…
Na zakończenie przytoczymy jeszcze opinię przewodniczącego jury:
„…Dzisiejszy konkurs był na bardzo wysokim poziomie. Młodzież jest utalentowana, na uznanie zasługują też organizatorzy. W nagrodzonych pracach ważne było to, że przekazana została historia, poprzez strój i fryzurę. Te konstrukcje są zrobione w całości z włosów modelek. Trzeba przyznać, że dziewczyny wykonały naprawdę świetną robotę – ocenił Henryk Nowok, mistrz fryzjerstwa.”
Najnowsze komentarze