Klimatyzacja samochodowa do niedawna kojarzyła się tylko z wyposażeniem samochodów luksusowych. Dziś można spotkać klimatyzację nawet jako wyposażenie standardowe popularnych samochodów miejskich, głównie dzięki upowszechnieniu tego systemu poprzez masową produkcję elementów składowych. Czy wzrastający popyt na tego typu urządzenie wiąże się tylko z chęcią podniesienia komfortu jazdy? Niekoniecznie. Badania naukowe potwierdzone opiniami kierowców dowodzą, że odpowiednio użytkowany klimatyzator przyczynia się w dużym stopniu do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Poprawnie działający układ klimatyzacji powoduje, że kierowca prowadzi samochód będąc spostrzegawczym i reagując prawidłowo, w optymalnym czasie i bez agresji. Działa bez pośpiechu i nerwowości. Zamknięte szyby pojazdu eliminują hałas, a filtr przeciwpyłkowy nie dopuszcza do wnętrza kurzu i innych nieprzyjemnych substancji, w tym alergenów. W słotne, dżdżyste dni klimatyzacja błyskawicznie osuszy zawilgocone powietrze w kabinie, przy okazji oczyszczając szyby z zamglenia i poprawiając widoczność. Roli klimatyzacji dla bezpieczeństwa ruchu nie sposób kwestionować.

Istnieje zatem pilna potrzeba przygotowania przyszłych mechaników samochodowych do obsługi tego urządzenia. Zagadnienie nie jest proste, bowiem istnieje bardzo wiele rozwiązań technicznych systemów klimatyzacji, charakterystycznych dla różnych marek samochodów. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom 18 kwietnia 2023 r. Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie zorganizowało specjalistyczne szkolenie z zakresu obsługi i naprawy systemów klimatyzacji samochodowej, które poprowadził pan Kamil Broncel z firmy partnerskiej TEXA Poland.  Było jedno z wielu spotkań szkoleniowych, których celem jest wyposażenie uczniów kształconych w zawodzie „technik pojazdów samochodowych” i „mechanik pojazdów samochodowych” w wiedzę i umiejętności niezbędne do profesjonalnego wykonywania ważnych i skomplikowanych czynności serwisowych. Uczestnicy szkolenia z niecierpliwością czekają na następne spotkanie z panem Kamilem, który okazał się być niezwykle kompetentnym i cierpliwym wykładowcą, potrafiącym wyczerpująco i przystępnie wyjaśniać trudne zagadnienia techniczne. W trakcie szkolenia wykorzystano stację obsługi klimatyzacji Konfort 760R, zdolną do jednoczesnej obsługi tradycyjnego czynnika chłodniczego R134a oraz nowego R1234yf, obowiązkowego w nowo homologowanych pojazdach w Europie.

FilmTexa Poland