Trudno dziś znaleźć dziedzinę życia, w której nie dokonywałby się znaczny postęp technologiczny. Do dziedzin tych należy również nowoczesne fryzjerstwo. Wielu klientów zakładów fryzjerskich oczekuje od fryzjerów nie tylko umiejętności wykonania efektownej fryzury, ale także rozwiązania często występujących problemów z kondycją włosów i stanem skóry głowy. Udzielenie skutecznej porady wymaga od nowoczesnego fryzjera wiedzy z zakresu trychologii.

 Trychologia jest nową i ciągle rozwijającą się dziedziną nauki, leżącą na granicy medycyny estetycznej i dermatologii. Zajmuje się wszystkimi przypadkami wypadania włosów, łysienia i dolegliwościami takimi jak łuszczyca, łupież itp. Celem trychologii jest rozpoznanie typu schorzenia oraz przyczyn, które można zidentyfikować za pomocą badania za pomocą mikroskopu cyfrowego. Diagnozowanie to polega na obserwowaniu skóry głowy i włosów w 200-krotnym powiększeniu. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ponieważ dzięki precyzyjnie stawianej diagnozie na podstawie wywiadu, badań analitycznych oraz badań skóry głowy i włosów wykonywanych mikrokamerą, pozwala na podjęcie odpowiedniej terapii i profilaktyki schorzeń skóry głowy i włosów. Dokładny obraz pozwala ocenić kondycje włosów, stan skóry głowy i korzeni włosów. W razie stwierdzenia choćby najmniejszych objawów chorobowych stosowana jest kuracja, będąca połączeniem zabiegów trychologicznych i terapii medycznej, co pozwala odzyskać zdrową skórę głowy oraz poprawić kondycję włosów.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie zorganizowało w dniu 24 września profesjonalne szkolenie z zakresu wykorzystania kamery trychologicznej do analizy stanu włosów i skóry głowy dla uczennic i ucznia trzeciej klasy technikum fryzjerskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Grupa ta na co dzień odbywa zajęcia praktyczne w pracowni fryzjerskiej CKP. Pod okiem fachowej instruktorki – zaproszonej na to wydarzenie z Warszawy p. mgr Ewy Cognac dziewczęta dokonywały badań oraz dobierały i przeprowadzały kurację poprawiającą stan włosów i skóry. Uczyły się też wykonywania zabiegów darsonwalizacji, wykorzystując do tego celu profesjonalne urządzenia.

Zabieg ten wykorzystuje działanie prądów d’Arsonvala – stąd nazwa darsonwalizacja. Działanie prądów d’Arsonwala opiera się głównie na oddziaływaniu na naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe skóry. Wytwarzający się podczas zabiegu ozon posiada działanie dezynfekujące. Działanie ładunków elektrycznych powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, lepsze odżywianie i przemianę materii w skórze. Zabieg darsonwalizacji działa przeciw trądzikowi oraz przedwczesnemu starzeniu skóry.