Uczniowie technikum samochodowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie w nietypowy sposób postanowili wesprzeć akcję charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ubiegłym roku własnymi siłami odrestaurowali motocykl SHL i wystawili go na aukcję uzyskując w ten sposób prawie 10 000 zł, które w całości przekazano na konto WOŚP. W tym roku zdecydowali się na bardziej ambitne przedsięwzięcie. W ręce uczniów trafił mocno sfatygowany samochód Daewoo Tico. Stan auta był tragiczny, więc jego odremontowanie zajęło chłopcom kilka miesięcy. W długo trwającą i pracochłonną odbudowę pojazdu uczniowie włożyli wszystkie świeżo zdobyte umiejętności zawodowe oraz młodzieńczy entuzjazm połączony z pasją. Rozpoczęli pracę w prywatnym garażu jednego z kolegów, gdzie w kompleksowy sposób zajęli się renowacją wnętrza samochodu, wymienili deskę rozdzielczą oraz uszczelnili wszystkie wycieki z silnika i skrzyni biegów. Potem przyszła kolej na zadania poważniejsze, wymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności zgodnych z wybranym zawodem. Samochód trafił do pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie. Tam pod czujnym okiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu uczniowie przeprowadzili diagnostykę pojazdu, uzupełnili bądź wymienili elementy nośne nadwozia oraz dokonali remontu zawieszenia i układów elektrycznych. Części zamienne do samochodu kosztują sporo, więc nie obyło się bez pomocy kręgu ludzi dobrej woli. Wahacze, sprężyny resorów, amortyzatory, poduszki stabilizatora i końcówki drążków kierowniczych przekazali przedstawiciele jaworznickich firm oraz spółek. Od nauczycieli CKZ uczniowie otrzymali deskę rozdzielczą, elementy pasa przedniego, kierownicę, końcówkę wydechu, polakierowane zderzaki i kosmetyki samochodowe. Sporo drobnych elementów i podzespołów uzyskano od rodziców i przyjaciół uczniów. Jednak największym wkładem w renowację auta jest praca uczniów liczona w setkach, jeśli nie w tysiącach godzin. Zostało jeszcze kilka zadań do wykonania, ale chłopcy deklarują, że samochód będzie gotowy na czas.

Uczniowie, którzy pracują przy odbudowie samochodu, w czerwcu ubiegłego roku zdali w CKZ pierwszy egzamin zawodowy. Był to egzamin z umiejętności diagnostyki i naprawy pojazdów samochodowych. W tym roku uczniowie zdają egzamin, który nie podlega ocenie egzaminatorów i z którego nie otrzymuje się świadectw. Jest to egzamin z empatii i umiejętności okazywania dobrego serca. Samochód nie jest ozdobiony żadnymi znakami firmowymi, nie jest na nim widoczne żadne logo ani reklama sponsora. Szlachetni młodzi ludzie wykonują trudną pracę nie dla komercyjnego poklasku, ale by wspomóc leczenie chorych dzieci.

autor: Tomasz Łakomski

Materiał o renowacji Tico zrealizowany przez TVS Silesia – zobacz!

Fragment raportu TVN Turbo – obejrzyj!

Więcej informacji na profilu „GÓRKA GARAGE” w serwisie Facebook.