Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie po raz kolejny udowodniło, że jest placówką wspomagającą rozwój talentów. Okazją do pokazania wysokiego kunsztu wykonawczego naszych uczniów stał się Finał II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Młody mistrz fryzjerstwa”, zorganizowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, który odbył się 8 lutego 2017 roku. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół fryzjerskich z całego kraju. Młodzi adepci sztuki fryzjerskiej startowali w jednej konkurencji. Ich zadaniem było wykonanie fryzury pokazowej na modelce, inspirowanej filmem „Kosmiczna Barbie”.

Jury Konkursowe w składzie:

  • Anna Bogdał – stylistka fryzur,
  • Konrad Rotko – stylista fryzur, reprezentujący salon fryzjerski Maniewski,
  • Paweł Nabrdalik – właściciel fryzjerskiej Akademii Nabrdalik, instruktor fryzjerski,
  • Anna Bogdziewicz – opiekun artystyczny konkursu, kierownik szkolenia praktycznego CKZiU

oceniało wykonane zadanie według następujących kryteriów: precyzyjność, efektowność, staranność wykonanej fryzury, zamysł kompozycyjny, a także dobór stroju i makijażu. Jak widać, nie tylko włosy miały być kosmiczne. Kosmiczna miała być całość!

Przygotowania do konkursu to wiele tygodni wytężonej pracy. To wiele pomysłów, prób wykonania, cierpliwych ćwiczeń pod okiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu. A wszystko po to, by podczas konkursu zmierzyć się z szybko upływającym czasem i niesforną koafiurą pod czujnym okiem jurorów. Tego zadania podjął się Bartosz Warzecha – na co dzień uczeń II klasy technikum fryzjerskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie. W rolę cierpliwej i wyrozumiałej modelki wcieliła się niezawodna Wiktoria – koleżanka Bartosza z tej samej szkoły, kształcąca się w tym samym kierunku.

„Tworzenie fryzury to zestaw precyzyjnie dobranych czynności, a krótki czas jej wykonywania podczas konkursu nie pozwala na żadne poprawki. Nerwowa atmosfera potrafi zniweczyć nawet największe starania. Modelka, która zna i rozumie fachowe czynności fryzjera, potrafi bardzo pomóc w pokonaniu wielu trudności. Na szczęście Wiktoria i Bartosz tworzą świetnie współpracujący zespół.” – mówi Anna Wróbel, mistrz fryzjerstwa i nauczycielka praktycznej nauki zawodu CKP w Jaworznie, która przygotowała Bartosza do konkursu.

Wielotygodniowe przygotowania zostały uwieńczone sukcesem. Nasz kolega Bartosz Warzecha zajął w tym trudnym konkursie II miejsce, tuż za Hubertem Micorem z CKZiU w Żorach. III lokatę otrzymała Anna Bronecka z Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru CKZiU w Sosnowcu. Laureaci otrzymali cenne nagrody od firm  i salonów fryzjerskich oraz karnety uczestnictwa w specjalistycznych szkoleniach. Serdecznie gratulujemy Bartoszowi i życzymy powodzenia w następnych konkursach!

Jak widać współczesny fryzjer jest nie tylko specjalistą od cięcia i modelowania włosów. Musi wykazać się pomysłowością w doborze stylizacji, na którą składa się wiele elementów. Musi umieć zaprojektować i wykonać właściwy makijaż, zadbać o bezpieczny dobór preparatów i kosmetyków, a całość dopasować do stroju. Posiadanie tak szerokiego wachlarza kompetencji zawodowych z pewnością skutkować będzie w przyszłości tłumem klientek i klientów ustawiających się w kolejce do miejsca na fotelu.

Zwracamy uwagę na fakt, że w tym zawodzie coraz więcej sukcesów odnoszą panowie…