Kolejna akcja już za nami. W dwa pierwsze dni ferii zimowych gościliśmy gimnazjalistów, którzy już niebawem będą podejmować  decyzję wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. To pierwszy i  bardzo ważny krok do realizacji swoich planów edukacyjno – zawodowych, rozwijania swoich zainteresowań i poszerzania swoich horyzontów. Trafny wybór szkoły gwarantuje początek kariery.

Ponieważ najskuteczniejszym sposobem zdobywania wiedzy o sobie jest nauka poprzez działanie i doświadczanie, nauczyciele praktycznej nauki zawodu CKP chętnie prowadzą dla młodzieży warsztatowe zajęcia zawodoznawcze. Uczniowie mieli możliwość porównania swoich wyobrażeń na temat wykonywania danego zawodu z rzeczywistością. Mogli sprawdzić swoje umiejętności oraz zapoznać się z podstawowymi zadaniami lub wymaganymi predyspozycjami w danej branży lub konkretnym zawodzie. Pod okiem instruktorów uczniowie lutowali, łączyli przewody, konstruowali proste układy elektryczne, wykonywali prace zbrojarskie, murarskie i wykończeniowe,  uczyli się obsługiwać obrabiarkę sterowaną numerycznie, zgłębiali projektowania i tworzenia dokumentacji technicznej w programie Solid Edge. Ci, którzy już wcześniej odwiedzili naszą placówkę z doradcą zawodowym, wiedzieli dokładnie czego mogli się spodziewać i jak przygotować do zajęć. Dla tych, którzy po raz pierwszy byli w CKP, wizyta była wielką niewiadomą. Warsztaty zaskoczyły ich przede wszystkim tym, że nauka to nie tylko książka i zeszyt. Przyzwyczajeni do „siedzącego trybu” uczenia szybko przestawili się na ruch, zaangażowanie, samodzielne poszukiwanie rozwiązań metodą prób i błędów, porównywanie efektów swojej pracy. Jak sami stwierdzili: nie wiedzieli, że nauka może być taką przyjemnością.

Pracownię fryzjerską zdominowały dziewczęta, które poznawały tajemnice zdrowych i lśniących włosów. Przy pomocy nauczycielek dokonywały oceny stanu włosów i skóry głowy koleżanek, dobierały odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i wykonywały je.

Możliwość spróbowania wykonywania pewnych czynności zawodowych dostarczyła uczniom frajdy, dała szansę poznania zawodu, warunków, w jakich jest wykonywany  i sprawdzenia się w nim. Na pewno teraz będzie łatwiej im podjąć decyzję dotyczącą ich przyszłości edukacyjno-zawodowej.

Głównym celem takich działań naszej placówki nie jest tylko nauka, lecz rozbudzanie inicjatywy i zaangażowania. Widząc uśmiechniętych i zadowolonych gimnazjalistów możemy z całą pewnością stwierdzić, że cel ten został osiągnięty.

Pobyt w CKP gimnazjaliści podsumowali jednym wypowiedzianym przez nich zdaniem: „Takie doświadczenie jest bezcenne”.