W poniedziałek 25 lutego 2013 roku uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 5 wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie.

Warsztaty rozpoczęły się od spotkania z doradcą zawodowym  panią mgr Elżbietą Orzechowską–Filipczyk, która poprowadziła wykład połączony z prezentacją multimedialną na temat kierunków kształcenia młodzieży w  różnych typach szkół ponadgimnazjalnych: od liceum i technikum po szkoły zawodowe. Omówione zostały możliwości uzyskania określonych  kwalifikacji zawodowych. Poruszone również zagadnienie czym kierować się przy wyborze szkoły aby dobrze wybrać swój  przyszły zawód, by znaleźć swe miejsce na rynku pracy.

Kolejnym punktem pobytu w CKP było zwiedzanie pracowni przygotowujących do zawodu. Uczniowie zobaczyli halę montażowo – remontową, gdzie mogli na własne oczy zobaczyć generalny remont samochodu osobowego, pracownię obróbki ręcznej,  obróbki elektrycznej i komputerową oraz pracownię fryzjerską, która wzbudziła zainteresowanie wśród dziewcząt Pod okiem nauczycieli młodzież gimnazjalna mogła spróbować swych sił m. in. przy obróbce elektrycznej oraz uczesaniu dowolnej fryzury. Uczniowie przekonali się jak dużo pracy, cierpliwości i wytrwałości należy włożyć  w opanowanie  potrzebnych w pracy zawodowej umiejętności.

Po zajęciach komputerowych  uczniowie wypełnili test preferencji zawodowych oraz ankietę dotyczącą wyboru branż i zawodów. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.