Początek września to w wielu szkołach czas poświęcony na organizację pracy i planowanie dodatkowych działań. Nauczyciele fryzjerstwa Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie rozpoczęli jednak ten rok szkolny z gotowym planem zadań dodatkowych wynikających z wykonywanych wcześniej działań.
Po pierwszym tygodniu szkoleń bhp, uczniowie klas fryzjerskich już 21 września odwiedzili Dom Pomocy Społecznej, gdzie młode fryzjerki zadbały o wygląd i wniosły do życia seniorów i seniorek wiele radości i uśmiechu. Dzięki profesjonalnemu podejściu młodych adeptów sztuki fryzjerskiej podopieczni mogli poczuć się jak w prawdziwym salonie fryzjerskim bez konieczności wychodzenia poza budynek placówki. Wizyta ta była również okazją do miłej rozmowy, pozwoliła wymienić doświadczenia i emocje między różnymi pokoleniami. Systematyczne wizyty w DPS są już tradycją CKP w Jaworznie. Od pewnego czasu maja one nie tylko wymiar edukacyjny (w myśl zasady – praktyka czyni mistrzem), ale przede wszystkim spełniają walor wychowawczy. Umożliwiają nawiązanie nowych przyjaźni wśród rówieśników, którzy wymieniają się doświadczeniami podczas pracy i pomagają sobie wzajemnie, ale również kreują relacje międzypokoleniowe, które (dla wielu osób obserwujących to zjawisko z zewnątrz) są niewyobrażalnie ciepłe.

28 września młodzi fryzjerzy zostali równie gorąco przyjęci przez Powiatową Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą. To nowe doświadczenie dla młodzieży. Praca z dziećmi wymaga dużej zręczności. Trzeba było naprawdę wykazać się wysokim stopniem kunsztu sztuki fryzjerskiej, cierpliwością i indywidualnym podejściem do ,, małego klienta”, ale i z tym młodzież poradziła sobie wzorowo. Z widoczną wprawą wykonywano strzyżenia i stylizacje fryzur dziennych w nagrodę otrzymując najcenniejsze wynagrodzenie – uśmiech dzieci.

Inicjatywy podejmowane przez  CKP do kilku lat są doskonałą okazją do szlifowania umiejętności zawodowych, ale i prawdziwą lekcją życia, w której uczniowie uczą się szacunku, życzliwości do drugiego człowieka, a nade wszystko tolerancji i pokory. Pomimo dużego nakładu pracy i niedogodności związanych z dojazdami uczniowie chętnie podejmują stawiane przed nimi wyzwania, dlatego takich akcji z udziałem młodzieży będzie w tym roku szkolnym więcej.